Apel do Posłów na Sejm RP, Senatorów RP
oraz Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej
Szanowni Posłowie i Senatorowie RP!
Panie Premierze!
Podczas Konferencji Winiarskiej zorganizowanej w Jaśle w dniu dzisiejszym w ramach Międzynarodowych Dni Wina Jasło 2005 jej uczestniczy mieli okazję dowiedzieć się, jakie przepisy prawa winiarskiego obowiązują w różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności u naszych najbliższych sąsiadów ( referaty wygłosili przedstawiciele Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec oraz Włoch ), a jakie obowiązują w Polsce. Przy tak rygorystycznych i nieżyciowych przepisach skarbowych w naszym kraju nie ma szans na rozwój winiarstwa w Polsce, również na Podkarpaciu.
Każdą nową działalność należy zaczynać, co jest zrozumiałe, od niewielkiej, doświadczalnej skali i działalność taka wymaga, przynajmniej na początku pewnego okresu ochronnego. Tymczasem przepisy wynikające z ustawy o podatku akcyzowym są nie do przyjęcia dla początkujących w tym zawodzie winiarzy. Obłożone rygorystycznymi wymogami składy podatkowe to rozwiązania dla produkujących towary akcyzowe dużych zakładów przemysłowych (rafinerii, polmosów, zakładów tytoniowych), a nie dla rolnika, właściciela niewielkiej winnicy, który gorączkowo szuka możliwości dodatkowych dochodów dla swojej rodziny.
My niżej podpisani zwracamy się z apelem do nowo wybranych Posłów i Senatorów RP oraz do Pana Premiera RP o wsparcie naszej inicjatywy poprzez przyjęcie do pilnego rozpatrzenia opracowanych przez Polski Instytut Winorośli i Wina i popieranych przez władze samorządowe naszego regionu, dwa projekty ustaw z ich szczegółowym uzasadnieniem:
- projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, znoszący obowiązek prowadzenia produkcji wina gronowego w tzw. składach podatkowych, dla producentów posiadających własne winnice,
- projekt ustawy o gospodarstwach winiarskich, regulującej całościowo produkcję win gronowych w niewielkich gospodarstwach rolnych.
Województwo Podkarpackie należy do najbiedniejszych regionów w Polsce i Unii Europejskiej i w swojej Strategii Rozwoju swoją przyszłość chce oprzeć przede wszystkim na turystyce. Winiarstwo jest jednym z pomysłów na wzbogacenie oferty turystycznej tego regionu.
Jasło, 5 listopada 2005 r.