Winnica Golesz

Wydawnictwa książkowe autorstwa Romana MyśliwcaUprawa winorośli

Uprawa winorośli

Roman Myśliwiec - prekursor i propagator odradzającego się polskiego winiarstwa, założyciel legendarnej winnicy "Golesz" w Jaśle, szkółkarz i hodowca winorośli (znana i ceniona odmiana Jutrzenka), prezes Fundacji Polski Instytut Winorośli i Wina, wieloletni działacz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, koordynator samorządowych programów winiarskich, autor kilkunastu książek oraz licznych publikacji prasowych o tematyce winoroślarskiej i winiarskiej, członek Kapituły Wina Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomysłodawca i współorganizator Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle, członek Europejskiego Stanu Rycerzy Wina (Ordo Equestris Vini Europae). Od wielu lat prowadzi szkolenia dla nowych adeptów winiarstwa oraz organizuje zagraniczne wyjazdy enoturystyczne. Zawodowe zajmuje się projektowaniem winnic i doradztwem przy tworzeniu gospodarstw winiarskich.
"Uprawa winorośli" to już trzecie wydanie popularnej książki, adresowanej zarówno do plantatorów, jak i winoogrodników-amatorów. To kompendium podstawowej winoroślarskiej wiedzy, popartej trzydziestoletnim doświadczeniem autora.

PWRiL, Warszawa, 2013r.
Uprawa winorośli

Uprawa winorośli

Trudna sytuacja ekonomiczna obecnych czasów wyzwala wiele nowych inicjatyw, zmierzających do poprawy bytu mieszkańców wsi. Typowym tego przykładem są coraz popularniejsze gospodarstwa o profilu agroturystycznym, dla których winnica, a w szczególności pełna wina piwnica, może być atrakcją przyciągającą turystów. Dzisiejsze winnice są zakładane najczęściej w rejonach gdzie kiedyś już istniały, np. Dolny Śląsk, Wielkopolska, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Małopolska, Podkarpacie. Wiele wskazuje na to, że inicjatywy te mają realną szansę powodzenia. Są ostrożne i opierają się na rozsądnie przeprowadzonych kalkulacjach ekonomicznych. Głównym celem tej książki jest wyjście tym inicjatywom naprzeciw, uporządkowanie winoroślarskiej wiedzy oraz fachowa pomoc w ich realizacji.
Wydawnictwo Plantpress, Kraków, 2009 r.
Winorośl

Winorośl

Winorośl i jej uprawa cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Pojawiają się nowe, odpowiednie do polskiego klimatu odmiany. Jako pnącza krzewy winorośli mogą być wykorzystywane do dekoracji różnych miejsc wypoczynku w ogrodzie. Rodzą niezwykle cenne i odżywcze owoce, które nadają się do bezpośredniego spożycia. Dostarczają również surowca do wyrobu wyśmienitych win gronowych, które są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Książka ta pomoże poznać tajniki uprawy tych krzewów, aby móc cieszyć się smakiem winogron z własnej "winnicy" i długo wspominać wyborny bukiet tegorocznego wina.

Wydawnictwo Działkowiec, Warszawa, 2007r.
Winorośl i wino

Winorośl i wino

Winorośl i wino to w ostatnich latach bardzo modny temat. Winnice są zakładane w wielu rejonach Polski, nawet w północnych i powstają tam całkiem interesujące wina. Jest to dowód, że o dobrym winie nie decyduje tylko natura - lokalny klimat, ale w bardzo dużym stopniu umiejętności i zaangażowanie winiarza. Winiarstwo to trudna sztuka, to zawód dla pasjonatów. Wymaga sporej wiedzy, samozaparcia i cierpliwości. Dla najlepszych, którym się uda produkować dobre wino, będzie to w przyszłości dochodowe zajęcie. Niniejsza książka i wszystkie moje publikacje wydane w Państwowym Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym miały na celu stworzenie teoretycznych podstaw odradzającego się polskiego winiarstwa. Czas pokaże czy udało się ten cel osiągnąć.
Wszystkim, których zaraziłem "bakcylem" winorośli i wina, życzę wytrwałości, samych sukcesów, a przede wszystkim DOBREGO WINA!

PWRiL, Warszawa, 2006r.
Winorośl w ogrodzie

Winorośl w ogrodzie

Krzewy winorośli od niepamiętnych czasów są związane z pięknymi ogrodami i to nie tylko z powodu smacznych owoców i cennych win gronowych. To piękne pnącze może także ocieniać nasze altany, osłaniać ogrodowe zakątki, zdobić okazałymi liśćmi przebarwiającymi się jesienią.
Coraz więcej jest odmian znoszących nasz klimat z powodzeniem. Staranne pielęgnowanie krzewów, prowadzenie w odpowiednich formach, uprawa w dobrze wybranych miejscach, umiejętna ochrona przed mrozami i przymrozkami - wszystko to sprzyja rozpowszechnieniu winorośli w naszych ogrodach. Winorośl w ogrodzie to inne spojrzenie na ten cenny krzew, użyteczny pod wieloma względami.

PWRiL, Warszawa, 2006r.
Uprawa winorośli

Uprawa winorośli

Myślą przewodnią tej książki jest pokazanie, jak osiągnąć cel najważniejszy - opłacalność produkcji winogron w polowej uprawie odmian przerobowych i deserowych pod osłonami, w warunkach naszego, mniej sprzyjającego klimatu. Zawarte w książce informacje to wynik wieloletnich badań w moim gospodarstwie, dotyczących nie tylko doboru odmian, sposobu uprawy krzewów, ale i doświadczalnych prac nad produkcją wina, które pozwalają mi na stwierdzenie, że uprawa winorośli w Polsce może być opłacalna i warto ją podjąć.

PWRiL, Warszawa, 2003r. - nakład wyczerpany
Wino z własnej winnicy

Wino z własnej winnicy

Własna winnica, własna piwnica - to brzmi bardzo ambitnie i kojarzy się z dużą skalą przedsięwzięcia. Nie o ilość jednak chodzi. Wystarczy mieć krzak winorośli odpowiedniej odmiany, umieć wykorzystać owoce i stworzyć atmosferę sprzyjającą popijaniu swojego wina w dobrym czasie. Wtedy satysfakcja będzie pełna: docenimy wino, nie będziemy żałować czasu, jaki pochłania jego produkcja, i na pewno każde następne będzie lepsze.

PWRiL, Warszawa, 2000r. - nakład wyczerpany
101 odmian winorośli

101 odmian winorośli

Jest to pierwsza propozycja ampelograficzna omawiająca szczegółowo dwa klucze do rozpoznawania odmian winorośli, opis poszczególnych odmian (cechy morfologiczne, fenologię, cechy gospodarcze) oraz klasyfikację i przydatność danej odmiany do uprawy w Polsce. Książka jest bogato ilustrowana (opis każdej odmiany jest zaopatrzony w rysunek liścia, a niektóre odmiany są ukazane na barwnych fotografiach na końcu książki). Przeznaczona jest dla studentów Akademii Rolniczych i dla uprawiających winorośl producentów i amatorów.

współautor prof. dr hab. Bolesław Sękowski, PWN, Warszawa, 1996r. - nakład wyczerpany
Ogród winoroślowy

Ogród winoroślowy

Krzewy winoroślowe od niepamiętnych czasów są związane z pięknymi ogrodami w cieplejszym klimacie, i to nie tylko z powodu owoców i cennych win gronowych. To piękne pnącze może także ocieniać nasze altany, osłaniać ogrodowe zakątki, zdobić okazałymi liśćmi przebarwiającymi się jesienią.
Coraz więcej jest odmian znoszących nasz klimat z powodzeniem. Staranne pielęgnowanie krzewów, prowadzenie w odpowiednich formach, uprawa w dobrze wybranych miejscach, umiejętna ochrona przed mrozami i przymrozkami - wszystko to sprzyja rozpowszechnieniu winorośli w naszych ogrodach. "Ogród winoroślowy" to inne spojrzenie na ten cenny krzew, użyteczny pod wieloma względami.

PWRiL, Warszawa, 1997r. wydanie II - nakład wyczerpany
Ogród winoroślowy

Ogród winoroślowy

Nie wszyscy wiedzą, że nawet w naszym chłodniejszym klimacie można z powodzeniem uprawiać winną latorośl. Trzeba tylko wybrać odpowiednią odmianę, oraz właściwie pielęgnować i formować krzewy - a wtedy jesienią będą one zdobiły nasz ogródek pięknymi barwami liści i dorodnymi kiściami smacznych winogron.
Książkę tę polecamy wszystkim ogrodnikom-amatorom, którzy pragną mieć na swych działkach altany, pergole lub zielone korytarze własnoręcznie wykonane z efektownie uformowanych i obficie owocujących krzewów winoroślowych.

PWRiL, Warszawa, 1992r. wydanie I - nakład wyczerpany
Nowoczesna winnica

Nowoczesna winnica

Zasadniczym warunkiem powodzenia uprawy winorośli na plantacjach polowych jest wybór właściwego stanowiska; najbardziej odpowiednie pod winnice są silnie nasłonecznione stoki wzgórz. Takich terenów jest szczególnie dużo na Pogórzu Karpackim czy Przedgórzu Sudeckim. Są to najczęściej kilkudziesięcioarowe działki, na ogół bardzo słabo rolniczo wykorzystywane. Winorośl jest nową szansą opłacalnego wykorzystania właśnie takich rodzinnych działek. Na teraźniejszym etapie rozwoju uprawy winorośli w Polsce odpowiednim modelem będzie intensywnie prowadzona, nieduża winnica rodzinna. Model ten dotyczy uprawy odmian o podwyższonej wytrzymałości na niską temperaturę i wysokiej jakości deserowych owocach. Mniej intensywne plantacje dla potrzeb przemysłu przetwórczego mogą być z powodzeniem zakładane na większych powierzchniach. Uprawa deserowych odmian winorośli właściwej pod osłonami może być prowadzona bez żadnych ograniczeń na terenie całego kraju.

PWRiL, Warszawa, 1992r. - nakład wyczerpany

SADZONKI WINOROŚLI
oferta na jesień 2024


WINA Z NASZEJ WINNICY

ABC zakładania
winnicy


Droga do własnej
winnicy


NOWE KSIĄŻKI
www.roman-mysliwiec.pl
akademiawina.org
© Winnica Golesz 2024