Winnica Golesz

Jutrzenka Championem!Likierowa Jutrzenka 2009 z winnicy Golesz w Jaśle uznana została za najlepsze wino
w swojej kategorii podczas 19. edycji międzynarodowego konkursu Vinoforum, który w tym roku odbywał się w czeskiej Ostrawie.


To kolejny już sukces właścicieli winnicy Golesz. W ub. r., w słowackim Trenczynie, likierowe Cuvée Golesz 2008 zdobyło srebrny medal. Teraz potwierdzili swoją pozycję czołowych producentów win likierowych w środkowej Europie.

- Bardzo mnie ucieszył międzynarodowy sukces podkarpackiej Jutrzenki, wyhodowanej przez Romana Myśliwca, która powoli wyrasta na "narodową" polską odmianę winorośli - mówi Wojciech Bosak z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, degustator i sędzia winiarski. - Ta świetna odmiana godna jest bowiem szerszej promocji, a po Vinoforum paru morawskich winiarzy pytało już o możliwość zakupu sadzonek, gdyż chcieliby produkować z niej wina! A to znaczy więcej, niż wszelkie słowa pochwały - podkreśla Bosak.

Sukces win likierowych nie był zaskoczeniem. - Nasze winogrona mają świeży, owocowy smak i wysoką kwasowość, która jest niezbędna dla wysokiej jakości win likierowych - komentuje Roman Myśliwiec.

Roman i Bartłomiej Myśliwiec, w swojej winnicy, nadal pracują nad kolejnymi krzyżówkami, które wzbogacą dobór uprawianych w Polsce odmian.

Dosłownie setne części punktu zabrakło do brązowych medali dwóm winom z winnicy Spotkaniówka w Połomi koło Rzeszowa oraz dwóm innym winom z winnicy Golesz.

- Jestem zbudowany wynikiem, tym bardziej, ze to moje pierwsze wina - mówi Krzysztof Kotowicz, właściciel Spotkaniówki. - Zdecydowaliśmy się dać wina na konkurs by poddać je ocenie fachowców, bo we własnym gronie oceny mogą być subiektywne. Wysokie noty tym bardziej cieszą i są dużą motywacją do starań o coraz lepsze wyniki w przyszłości.

Brązowy medal zdobyło czerwone wytrawne wino Regent 2009 z winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach, koło Bochni.

Ewa Wawro
7 VI 2010r

SADZONKI WINOROŚLI
oferta na wiosnę 2023


WINA Z NASZEJ WINNICY

ABC zakładania
winnicy


Droga do własnej
winnicy


Ostatnio dodane:
Moda na wino


NOWE KSIĄŻKI
www.roman-mysliwiec.pl
akademiawina.org
© Winnica Golesz 2022