Winnica Golesz

Roman Myśliwiec odznaczony Krzyżem Kawalerskim
Orderu Odrodzenia Polski



Roman Myśliwiec z Jasła, postanowieniem Prezydenta RP, na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz popularyzacji i rozwoju winiarstwa w Polsce odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta - drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921, jako najwyższe odznaczenie państwowe po orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

Uroczystość wręczenia odbędzie się w II połowie czerwca br.

Roman Myśliwiec to prekursor i wielki propagator nowego polskiego winiarstwa, założyciel legendarnej winnicy Golesz w Jaśle, szkółkarz i hodowca winorośli. Oceniając jego osiągnięcia zawodowe i dorobek życiowy trudno powstrzymać się od słów uznania i gratulacji, a także należnych mu podziękowań ze strony środowiska winiarzy. Propagując winiarstwo i krzewiąc kulturę wina promuje Podkarpacie, z którego pochodzi nie tylko w kraju, ale i za granicą.

W 1984 roku Roman Myśliwiec założył w Jaśle pierwszą w Polsce profesjonalną winnicę Golesz. To właśnie ta data uważana jest dziś za symboliczny początek odradzania się winiarstwa w Polsce. Zaczęło się od kilkunastu rzędów krzewów przywiezionych z Węgier i Słowacji. Nie wszystkie z posadzonych wtedy odmian przyjęły się w podkarpackim klimacie, niezrażony chwilowymi niepowodzeniami winiarz rozpoczął okres licznych podróży po sąsiednich krajach, odwiedzania instytutów winiarskich w celu wyszukiwania odpowiednich odmian do polskiego klimatu. Sadzone coraz liczniejsze odmiany wciąż powiększały jego winnicę, ale dawały także początek procesu rozpowszechniania tych odmian w Polsce. W międzyczasie pogłębiał swoją winiarską wiedzę, korzystając głównie z literatury rosyjskiej, słowackiej i czeskiej. Spędził setki godzin na tłumaczeniu i studiowaniu książek o winiarstwie, których w tym czasie w Polsce nie było. Jak przystało na pasjonata zdobytą wiedzą i doświadczeniem chciał się dzielić z innymi.
W 1992 roku wydał pierwszą książkę o uprawie winorośli, później wyszły kolejne. Dziś na swoim koncie wydawniczym ma kilkanaście książek, dziesiątki artykułów opublikowanych w prasie branżowej, setki przeprowadzonych szkoleń teoretycznych i praktycznych.

Przez długie lata pionierska działalność Romana Myśliwca nabierała rozgłosu, stopniowo zaczęli pojawiać się naśladowcy, którym guru polskiego winiarstwa przetarł drogę. Na początku XXI wieku zaczęły powstawać kolejne polskie winnice. W kolejnych latach pojawił się prawdziwy bum na winnice. Oceniając zainteresowanie i perspektywy dla rozwoju polskiego winiarstwa proces ten będzie przybierał na sile jeszcze długo.

Pracując ciężko przez wiele lat, bez wsparcia i czyjejkolwiek pomocy, obalił mity, że w polskim klimacie nie można uprawiać winorośli. Swoją pasją zarażał innych, dzielił się z trudem zdobytą wiedzą i doświadczeniem, z uporem krzewił kulturę wina w Polsce.
Od kilkunastu lat śladami doświadczeń pierwszego polskiego winiarza podążają kolejni pasjonaci. Roman Myśliwiec to człowiek, którego osiągnięcia i praca w ogromnym stopniu przyczyniły się, nie tylko do powstania i rozwoju polskiego winiarstwa, ale także do szeroko pojętych zmian kulturowych w polskim społeczeństwie - od kultury "gorzałki" do europejskiej kultury wina.

Swoimi licznymi publikacjami stworzył podwaliny dla nowego polskiego winiarstwa, jest członkiem Kapituły Wina Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomysłodawcą i współorganizatorem Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle oraz Konwentu Polskich Winiarzy. Jest współzałożycielem i wieloletnim prezesem Fundacji Polski Instytut Winorośli i Wina, a od 2010 r. jest członkiem Europejskiego Stanu Rycerzy Wina (Ordo Equestris Vini Europeae).

Roman Myśliwiec osiągnął sukces w swojej dziedzinie i stał się dla innych wzorem do naśladowania. Bez cienia przesady piętno Romana Myśliwca zaznaczyło się w większości polskich winnic. Spośród blisko 500 istniejących obecnie w Polsce winnic, zdecydowana większość powstawała przy udziale i pomocy Romana Myśliwca. Doradzał, podpowiadał, szkolił. Jak zgodnie wszyscy przyznają przygodę z winiarstwem rozpoczynali od lektury książek Romana Myśliwca.

Podkarpacie jest dziś największym i najdynamiczniej rozwijającym się regionem winiarskim w Polsce, potwierdzają to statystyki Konwentu Polskich Winiarzy. Bez wsparcia samorządu województwa byłoby to zapewne trudne, jednak bez pionierskiej pracy Romana Myśliwca byłoby niemożliwe. Nazywany jest polskim Dionizosem, przydomek nadany Myśliwcowi kilkanaście lat temu przez jednego z dziennikarzy przylgnął do niego na dobre i nic w tym dziwnego, gdyż swoją rolą w pełni na ten przydomek zasłużył.

Ewa Wawro
www.twojejaslo.pl

SADZONKI WINOROŚLI
oferta na wiosnę 2024


WINA Z NASZEJ WINNICY

ABC zakładania
winnicy


Droga do własnej
winnicy


NOWE KSIĄŻKI
www.roman-mysliwiec.pl
akademiawina.org
© Winnica Golesz 2024