Winnica Golesz

Międzynarodowe Dni Wina w JaśleDni Wina Jasło
Dni Wina Jasło
Dni Wina Jasło
Dni Wina
Dni Wina
Dni Wina
Dni Wina
Dni Wina
Dni Wina
Dni Wina
W dniach 30-31 sierpnia 2008 r. na jasielskim Rynku odbyły się III Międzynarodowe Dni Wina - Jasło 2008. Już po raz trzeci mieszkańcy Jasła oraz przyjezdni goście mieli okazję do degustacji najlepszych win, pochodzących z ziemi jasielskiej,
a także innych regionów Polski i Europy.


Dni Wina JasłoPierwszy dzień imprezy rozpoczął się o godzinie 11.00, uroczystym otwarciem III Międzynarodowych Dni Wina, którego dokonała burmistrz miasta Jasła Maria Kurowska.
- Blisko 25 lat temu, na jednym z jasielskich pagórków posadzono pierwsze sadzonki winorośli. Tak powstała pierwsza winnica na Podkarpaciu i zapoczątkowała nowatorskie winiarstwo w Polsce. Obecnie jest kilka winnic w rejonie Jasła, kilkanaście na Podkarpaciu i kilkadziesiąt w kraju. Produkują znakomite wina, a Jasło z dnia na dzień staje się stolicą polskiego winiarstwa - powiedziała podczas oficjalnego otwarcia burmistrz Maria Kurowska.
Towarzyszyli jej znakomici goście z zaprzyjaźnionych miast Odessy i Hodonina: Kiesolar Mycola - zastępca gubernatora obwodu odeskiego, MUDr. Lubor Šimeček - burmistrz miasta Hodonina wraz z zastępca Anną Mateykovą.
Uroczystość otwarcia zaszczycili swoją obecnością: Jan Bury - poseł na Sejm RP, Krzysztof Potocki - naczelnik Wydziału w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dariusz Surma - dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim, Władysław Łukasik - szef Agencji Rynku Rolnego, Mariusz Kawa - dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Rynku Rolnego w Rzeszowie, Jan Lubera - prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia oraz Andrzej Dybaś - przewodniczący Rady Miejskiej Jasła.
Po oficjalnym otwarciu wszyscy udali się do namiotu wystawienniczego, gdzie na 45 stanowiskach odbywały się prezentacje poszczególnych winnic, nie tylko z Polski, ale również z Czech, Węgier, Ukrainy, a także producentów wyrobów i akcesoriów winiarskich.
Odwiedzający stoiska oprócz wybornego wina mogli również skosztować wyśmienitych potraw regionalnych, przygotowanych przez przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu jasielskiego. Degustację umilały dźwięki muzyki ludowej w wykonaniu kapeli "Trzcinicoki" oraz kapeli "Dubina" z Czech.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje starych, zanikających zawodów rzemieślniczych.
Przez cały dzień, aż do godziny 22.00 trwały występy artystyczne. Wspaniałej rozrywki dostarczyły publiczności zespoły folklorystyczne "Dubina" z Czech, "Goryna" z Równego oraz zespołu estradowego z Odessy na Ukrainie. Można było posłuchać muzyki greckiej w wykonaniu zespołu "Mythos" oraz reggae kapeli "Pajujo".
Uroczystą mszą świętą w kościele Farnym rozpoczęto drugi dzień obchodów Święta Wina. Podczas mszy poświęcono wino, będące nie tylko symbolem radości życia, ale także jakże ważnym dla Chrześcijan symbolem Krwi Pańskiej, jak również obraz (wykonany przez artystę z okolic Jasła w technice metaloplastyki) przedstawiającego św. Urbana - patrona winiarzy.
Również i tego dnia nie zabrakło muzyki, tańca i śpiewu. Na początek wystąpiła kapela podwórkowa "Ta joj" z Przemyśla i goście zza wschodniej granicy, z Odessy. Wielką niespodzianką, zwłaszcza dla mieszkańców Jasła, był koncert w wykonaniu jaślanina, Mateusza Mijała, który znany jest z występów z zespołem "Skangur" oraz "Ich troje". Można było również posłuchać największych polskich i światowych przebojów muzyki pop i rock w doskonałym wykonaniu grupy "Get up". Dni Wina 2008 zakończyły się przy dźwiękach ognistej muzyki z dalekiej Hiszpanii i tańcach flamenco w wykonaniu zespołu "Rumberto flamenco" z Poznania.
III Dni Wina Dni wina były również okazją do spotkania władz naszego miasta ze znakomitymi gośćmi, wśród których znaleźli się: Mieczysław Barański - konsul Republiki Słowenii wraz z małżonką, Katalin Bozsaky - konsul generalna Republiki Węgierskiej, Stanisław Zając - senator RP, Alicja Zając - przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego, Bogdan Rzońca - wicemarszałek województwa podkarpackiego oraz Kiczatij Leonid Swiatosławowicz - burmistrz Krzemieńca.
Wszyscy goście wyrazili swoje uznanie dla organizatorów imprezy oraz chęć wzięcia udziału w czwartej edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle.

/red/
fot. S. Gołębiowski
Obiektyw Jasielski nr 15/2008

SADZONKI WINOROŚLI
oferta na wiosnę 2023


WINA Z NASZEJ WINNICY

ABC zakładania
winnicy


Droga do własnej
winnicy


Ostatnio dodane:
Moda na wino


NOWE KSIĄŻKI
www.roman-mysliwiec.pl
akademiawina.org
© Winnica Golesz 2022