Winnica Golesz

Polskie wina pokazały klasę



Tegoroczny, IV już Galicyjski Konkurs Win Galicja Vitis 2014 potwierdził, że polskie wina śmiało konkurują z winami ze starych krajów winiarskich. Na 277 win z 15 krajów świata biorących udział w konkursie aż 22 polskie wina zdobyły złote medale.

Galicja Vitis IVMiędzynarodowy Galicyjski Konkursu Win Galicja Vitis 2014 odbył się 26 i 27 czerwca na Zamku w Łańcucie. Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, a partnerami organizacyjnymi Województwo Podkarpackie, Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis", Polski Instytut Winorośli i Wina oraz Muzeum - Zamek w Łańcucie. Patronat honorowy nad Konkursem objął marszałek województwa, który ustanowił także Nagrodę Specjalną dla najwyżej ocenionego wina polskiego.

To był wielki sukces organizatorów i partnerów przedsięwzięcia - tak można podsumować IV GKW. Bez wątpienia ten prestiżowy konkurs winiarski stał się już marką promocyjną Podkarpacia. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Roman Myśliwiec, prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, ale bez wsparcia wielu instytucji i ludzi, realizacja ambitnych zamierzeń mogła się nie udać.

- Bardzo się cieszę, że Konkurs Galicja Vitis rozwija się i zostaje doceniany, nie tylko przez władze naszego województwa, ale także przez naszych zagranicznych partnerów - powiedział Roman Myśliwiec. - Moim celem od samego początku, było stworzenie na Podkarpaciu profesjonalnego konkursu winiarskiego na skalę europejską. To dla promocji Podkarpacia, a także Polski, wartości nie do przecenienia. Liczę na dalsze owocne partnerstwo samorządu Podkarpacia w organizacji kolejnych edycji Galicja Vitis. To Podkarpacie dało początek nowoczesnemu polskiemu winiarstwu, dlatego jak najbardziej zasługuje na wiodącą rolę w Polsce w promocji kultury wina i winiarskiej edukacji. Jestem przekonany, że przy dalszym wsparciu władz samorządowych uda się te cele osiągnąć.

Polscy winiarze pokazali klasę

W tegorocznej, czwartej już edycji GKW udział wzięło 277 win z 15 krajów: Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Słowenii, Macedonii, Czarnogóry, Mołdawii i Południowej Afryki. Wina oceniane były według nowej 100-punktowej skali Międzynarodowej Unii Enologów. Złoty medal uzyskały wina, które zdobyły minimum 85 punktów, a powyżej 92 punktów wielkie złote medale. Zgodnie z regulaminem, mówiącym o limicie 30 % nagrodzonych win, ze względu na wysoką jakość win biorących udział tym roku w konkursie, srebrne i brązowe medale nie będą przyznawane. Najwyżej punktowane wina w poszczególnych kategoriach otrzymały tytuły Championa Galicja Vitis 2014. Trzy z nich przypadły winom słowackim, po jednym dla Węgier i Polski - w kategorii wina likierowe dla wina likierowego Elenka z Winnicy Golesz. W kategorii czerwone wytrawne, wino Leon Millot 2013 z Winnicy Rodzinny Steców (k. Tarnowa), dostało zaledwie dwadzieścia setnych punktu mniej, niż champion w tej kategorii. Sukces tym większy, iż odmiana, z jakiej zostało zrobione wino, to hybryda, oceniana zazwyczaj niżej niż winorośl właściwa, ale za to dużo odporniejsza i odpowiedniejsza dla polskiego klimatu. Sceptycy twierdzą, że z takich odmian nie da się zrobić dobrego wina, jak widać bardzo się mylą.

Do konkursu zgłoszono aż 102 wina z naszego kraju, z czego 22 jury przyznało złoty medal. Wielki złoty medal za wino likierowe Elenka 2009 przyznano Winnicy Golesz z Jasła. To właśnie wino, uzyskując najwyższą punktację z polskich win startujących w Konkursie, otrzyma Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Podkarpackiego. Winnica Golesz dostała jeszcze dwa złote medale za białe półsłodkie cuvée muvina 2013 i likierowe Feromer 2013. Bardzo ładnie zaprezentowała się wspomniana wyżej winnica Rodziny Steców, która ze zgłoszonych do konkursu 6 win dostała 4 złote medale, za czerwone wina wytrawne: Leon Millot 2013, Roch 2013, Regento 2013 i Rondo 2013. Trzy złote medale dostały białe wina z Winnicy Płochockich (świętokrzyskie): Sibemus XIII, Hibia XIII, Seysey XIII. Złotymi medalami nagrodzono także wina: białe wytrawne Solaris 2013 i białe słodkie Hibernal 2013 z Winnicy Zamkowej (Odrzykoń k. Krosna), białe wytrawne Złóbcoki 2013 ze Sztukówki (k. Frysztaka), białe słodkie Cuvée 2013 z Fortecznej (k. Przemyśla), Hibernal Lodowe 2012 z Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Krakowa), białe półwytrawne Solero 2013 z Solaris (lubelskie), różowe Rose 2013 z Sydonia (zachodniopomorskie), wino musujące Gajus 2012 z Gajus (k. Krakowa), czerwone wytrawne Rondo 2013 z Chodorowa (k. Nowego Sącza), czerw. wytrawne, Leon Millot 2013 z Królka (k. Rzeszowa), czerw. wytrawne Bene 2012 - Zadora (k. Krakowa) i likierowe Elmer 2013 z Winnicy Ewy z Jasła.

- Nie ulega wątpliwości, że poziom konkursu był dużo wyższy niż w zeszłym roku. Wśród ocenianych win znalazło się zaledwie kilka takich, które były całkiem złe. Najbardziej dziwią mnie te polskie wina czerwone, które spotkały się miesiąc temu z krytyką na IX Konwencie Polskich Winiarzy. Część członków panelu degustacyjnego twierdziło wówczas m.in, że za wcześnie były wystawiane, a tutaj okazało się, że ocenione zostały bardzo wysoko - podkreślił Wojciech Gogoliński, członek konkursowego jury, jeden z czołowych polskich degustatorów i krytyków winiarskich.

Mocne wsparcie

Od 2004 r. samorząd województwa podkarpackiego mocno wspiera rozwój podkarpackiego winiarstwa poprzez m.in. współfinansowanie szkoleń, wyjazdów studyjnych, imprez wystawienniczych, wsparcie inicjatyw legislacyjnych, a także badań nad jakością win na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wsparcie finansowe działań nie jest jednak jedynym działaniem na rzecz rozwoju winiarstwa podejmowanym przez samorząd, winiarstwo wpisane zostało bowiem w strategię rozwoju województwa. Galicyjski Konkurs Win doskonale współgra z jej założeniami.

- Jestem pełen uznania dla zaangażowania, z jakim włączają się państwo w promowanie naszego regionu i jego możliwości, kreując nasz wizerunek poprzez winiarstwo i rozwój enoturystyki - napisał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników konkursu Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Organizację Konkursu wspiera także dyrekcja Muzeum - Zamek w Łańcucie. - Mam nadzieję, że uda nam się państwa związać na stałe z nami. Jestem przekonany, że atmosfera Wielkiej Jadalni, wspaniałe dzieło z początków XIX wieku, jest idealnym miejscem dla degustacji win ocenianych w konkursie - podkreślił Wit Karol Wojtowicz, dyrektor muzeum.

Gościnne Podkarpacie

Międzynarodowe konkursy winiarskie to dobra okazja by zaproszonym jurorom zaprezentować uroki regionu. W tym roku odwiedzili wzorcowo prowadzoną winnicę Zamkową w Odrzykoniu koło Krosna. Gospodarze, Beata i Marek Stodółka opowiadając o historii powstania winnicy oprowadzili gości po swojej winnicy i przetwórni, po czym zaprosili na małą degustację swoich win. Dodać należy, że dwa z nich zdobyły złoty medal IV GKW.

Uroczy wieczór międzynarodowi goście Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia spędzili w Dworze Kombornia koło Krosna. Po zwiedzeniu tamtejszych obiektów przyjęci zostali przez właścicieli wyśmienitą kolacją. Był mus agrestowy, sum z trawą żubrową i skorzonerą, grasica z orzechem włoskim i śliwką węgierką, chłodnik z koziego mleka z truskawką i czarną porzeczką, sarnina z ciecierzycą i borówką, podkarpackie sery zagrodowe, a na deser rabarbar w białej czekoladzie z dodatkiem szałwii i botwiny. Do każdego z dań serwowano specjalnie dobrane wina dostępne w tamtejszym Salonie Win Karpackich, który na zakończenie wizyty w Komborni odwiedzili goście.

Ewa Wawro
www.naszewinnice.pl
30.6.2014r


SADZONKI WINOROŚLI
oferta na jesień 2024


WINA Z NASZEJ WINNICY

ABC zakładania
winnicy


Droga do własnej
winnicy


NOWE KSIĄŻKI
www.roman-mysliwiec.pl
akademiawina.org
© Winnica Golesz 2024