Winnica Golesz

Srebrny medal dla wina z Jasła!Po raz pierwszy polskie wina brały udział w międzynarodowym konkursie winiarskim.
Cuvée Golesz 2007 z winnicy Golesz w Jaśle zdobyło srebrny medal.


Do 18. międzynarodowego konkursu win "Vinoforum 2009" w Trenczynie na Słowacji zgłoszono 450 win z 18 krajów świata. Przyznawano złote, srebrne i brązowe medale w 7 kategoriach win. W konkursie wzięło udział także kilku innych winiarzy z Polski.

- Jak na wszystkich konkursach winiarskich degustacja odbywała się w ciemno, nikt z nas nie wiedział, jakie wino oceniamy - podkreśla Wojciech Bosak z Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, międzynarodowy sędzia winiarski. - Zaskoczeniem dla jurorów był udział po raz pierwszy w historii polskich win, a fakt, że kilka zdobyło medale to bez wątpienia duży sukces - podkreśla Bosak.

Przyznaje także, że podczas konkursu, w swojej podkomisji, nie trafił na żadne polskie wino.

Likierowe wino Cuvée Golesz 2007 Romana Myśliwca z winnicy Golesz w Jaśle zdobyło srebrny medal.
W tej kategorii lepsza była tylko tokajska esencja z 1999 r. z winnicy słowackiej.

Brązowe medale dostały też inne polskie wina. Trzy przypadły winom z "Winnicy Jaworek" z Miękini k. Wrocławia (Feniks 2008 i Pinot Gris 2008 i Pinot Noir Rose 2008), a także z winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego "Nad Dworskim Potokiem" (Rondo Maius 2008).

- To miła niespodzianka i chyba historyczna chwila. Wydarzenie to potwierdza tylko moją opinię, którą powtarzam od lat - w Polsce da się wyprodukować wino dobrej europejskiej klasy i na winiarstwie można zarobić. Szkoda tylko że nasze wina nie mogą się jakoś przebić przez gąszcz biurokratycznych przepisów i nadal większość winnic nie może ich sprzedawać - komentuje Myśliwiec.

Ewa Wawro
Nowiny 6 VII 2009r

SADZONKI WINOROŚLI
oferta na wiosnę 2024


WINA Z NASZEJ WINNICY

ABC zakładania
winnicy


Droga do własnej
winnicy


NOWE KSIĄŻKI
www.roman-mysliwiec.pl
akademiawina.org
© Winnica Golesz 2024