Winnica Golesz

Winiarz z Podkarpacia autorem nowych odmian winorośliWyhodowana przez Romana Myśliwca z Jasła na Podkarpaciu, jednego z prekursorów współczesnego winiarstwa w Polsce, odmiana winorośli "Jutrzenka" zyskuje coraz większą popularność wśród winiarzy.

Winorośl Jutrzenka"Obecnie uprawiana jest w większości polskich winnic, wzbudza także coraz większe zainteresowanie właścicieli winnic ze Słowacji, Czech i Węgier" - powiedziała prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.
"Jutrzenka" pojawiła się blisko 30 lat temu. - Hodowlą nowych odmian winorośli zacząłem się zajmować od drugiej połowy lat 80. Wtedy to dość przypadkowo w mojej winnicy powstała znana dzisiaj "Jutrzenka" - podkreśla Myśliwiec.
Jego odmiana bez większych uszkodzeń znosi spadki temperatury powietrza do minus 24 stopni Celsjusza; dojrzewa zazwyczaj w trzeciej dekadzie września. Owoce "Jutrzenki" stanowią wartościowy surowiec do wyrobu win likierowych.
Jasielski winiarz zapowiada wprowadzenie kolejnych odmian.
Z wysianych do skrzynek w 1999 r. nasion wyrosło kilkaset siewek. Rok później, po wstępnej selekcji wysadzonych zostało do pojemników blisko 100 roślin o prawidłowym wzroście. Do gruntu zostały one posadzone w 2000 r.
Po 10 latach obserwacji zostały wybrane najbardziej obiecujące i w kolejnych dwóch latach zostały posadzone na innym poletku po pięć krzewów z każdej selekcji. Uprawiane w trudnych warunkach glebowych, w zasadzie bez ochrony chemicznej, zniszczone przez przymrozki wiosenne w 2014 r., tego lata owocowały już prawidłowo.
- Chciałem osiągnąć dwie cechy: wysoką odporność z dobrą jakością wina. Dlatego też częste kombinacje odpornej odmiany Cascade z Muskatem Odeskim - podkreślił Myśliwiec.
Dodał, że po 17 latach pracy przyszedł czas na rozmnożenie najlepszych z nich, po minimum 10 krzewów i sprawdzenie jakości wina. - Jest nadzieja, że kilka z tych krzyżówek przyda się w przyszłości polskim winiarzom - zauważył.
Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch-trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa.
Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch oraz leon millot na czerwone.
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle; założył ją Roman Myśliwiec.


Jutrzenka - (Seyve-Villard 12-375 x Pinot Blanc) - odmiana polska, wyhodowana w winnicy Golesz w Jaśle. Wzrost krzewów umiarkowanie silny, wyrównany, plenność dobra. Drewnienie łozy wczesne. Krzewy bez większych uszkodzeń znoszą spadki temperatury do -24°C. Pora dojrzewania owoców średnio wczesna, zazwyczaj trzecia dekada września. Grona średniej wielkości, stożkowato-cylindryczne średnio zwarte, ładne. Jagody średniej wielkości, kulistawe, żółtozielone. Miąższ średnio zwarty, o bardzo intensywnym aromacie świeżej mięty i liści czarnej porzeczki. Krzewy są średnio odporne na choroby grzybowe, wymagają w mniej sprzyjające lata podstawowej ochrony przeciwko mączniakowi rzekomemu. Owoce Jutrzenki stanowią wartościowy surowiec do wyrobu win likierowych wzmacnianych oraz do aromatyzowania neutralnych kupaży. Wino o dość wyraźniej kwasowości, ekstraktywne w typie Sauvignon Blanc. Odmiana wymaga najcieplejszych lokalizacji w rejonach o łagodniejszych zimach.

www.onet.pl
20.11.2015r


SADZONKI WINOROŚLI
oferta na wiosnę 2023


WINA Z NASZEJ WINNICY

ABC zakładania
winnicy


Droga do własnej
winnicy


Ostatnio dodane:
Moda na wino


NOWE KSIĄŻKI
www.roman-mysliwiec.pl
akademiawina.org
© Winnica Golesz 2022